مجله اینترنتی و وبلاگ جهان سنتر
0

آبشارهای دیدنی شهرستان آمل

تصویر پیدا نشد !

آبشارهای دیدنی شهرستان آمل , بازدید از طبیعتی دست‌نخورده و دور از دست انسان‌های تخریب‌گر، ورود به مناطق امن، بکر و حفاظت‌شده طبیعت ایران، لذت از آرامش و مناظر بدیع طبیعتی وحشی، خاص و جذاب در فصل پاییز را می‌توانید در این سفر تجربه کنید. بازدید از این آبشارها نیاز به پیاده‌روی سبکی دارد و افراد با توانایی بدنی پایین هم می‌توانند از آن بازدید کنند.

امل با طبیعتی دیدنی و انبوهی از جاذبه های گردشگری، پذیرای گردشگران و طبیعت دوستان است. آبشارهای آمل همچون آبشار پردمه، آبشار امیری و آبشار لاکوه یکی از جلوه های زیبای طبیعت این منطقه هستند. با ما همراه باشید.

خرید و فروش ویلا در شمال و مازندران_(شهرستان آمل)

آبشار لاکوه

آبشار لاکوه (که به لاکو و نقره سر هم شناخته می‌شود) در استان مازندران واقع است. برای دسترسی به آبشار از تهران پس از پیمودن جاده هراز و رسیدن به منطقه سیاه بیشه از کنار رستوران یک مسیر پاکوب به سمت شرق وجود دارد که دارای شیب تند بوده و برای برنامه با تعداد بالا مناسب نیست.
مسیر دیگر حرکت در جاده لاکوه که در سمت شرق رستوران سیاه بیشه قرار دارد و با طی مسافت ۱ کیلومتر به مسیر پاکوب نقره سر می‌رسد.

پوشش آبی رنگ مربوط به گونه‌های سیزاب و فراموشم مکن، پوشش سبزرنگ مربوط به گونه‌های جنگلی (ممرز، آلوی جنگلی، از گیل و ولیک و غیره)، دامنه قرمز رنگ مربوط به شقایق و گل گاوزبان و دشت زرد رنگ مربوط به گونه زلف پیر از زیبایی‌های دل‌فریب این منطقه است.

پوشش گیاهی مراتع کوهستانی شامل بروموس، فستوکا، گون، آویشن و سنبله دماوندی است که از تراکم و فراوانی زیادی برخوردار هستند.

خرید و فروش ویلا در شمال و مازندران_(شهرستان آمل)

آبشار پردمه

آبشار پردمه در منطقه بایجان، کنار روستا و رودخانه زیبای پردمه در ۷۰ کیلومتری جنوب آمل واقع شده است. رودخانه فصلی پردمه به طول ۱۸ کیلومتر از دامنه کوه‌های سرخره و بوم در ۶۰ کیلومتری جنوب آمل سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از منطقه موزون از کنار روستای پردمه و آبشار آن گذشته و در انتها به رودخانه شیرکلا می‌ریزد.

بایجان در بیست کیلومتری شمال گزنک در جاده هراز واقع است و روستای پردمه از دهستان بایجان حدود ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. لاریجان نام مجموعه دهکده‌هایی است که در دو طرف جاده هراز و زیرپای قله دماوند بین تهران و آمل قرار دارد.

آبشار یخی نوا

این آبشار در طول سال تماماً یخ زده است و تنها در تابستان برای مدت کوتاهی باریکه آبی در کنار آن جاری می‌شود که این امر به قطر این آبشار می‌افزاید. این جلوه طبیعی زیبا در محدوده روستاهای نوا و نیاک در جاده هراز قرار داشته که در ۸۵ کیلومتری جنوب آمل واقع شده است.

این آبشار شگفت ۸ متر ارتفاع و ۳ متر ضخامت دارد. مکان این آبشار در نزدیکی قله پرشکوه دماوند و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا جا گرفته است. آبشار یخی نوا، از دو قسمت تشکیل شده که قسمت پایینی ۱۵ و قسمت بالایی ۸۰ متر طول داشته و شیب آن در حدود ۸۵ درجه است.

راه دسترسی به آبشار یخی نوا بعد از عبور از ده پلور و رسیدن به رستوران سالاری (خروجی دهات لاریجان و رینه از کنار جاده هراز)، حدود ۲۰۰ متر جلوتر خروجی ده نوا وجود دارد که در این جاده خاکی و آسفالته پس از طی حدود ۵ کیلومتر مسیر، به جاده باغ فرعی می‌رسیم که از این قسمت می‌توان به آبشار دسترسی پیدا کرد. بعد از روستای نوا و مشرف به آبادی کنار مجان با حدود یک ساعت کوهپیمایی می‌توان به این آبشار رسید.

آبشار امیری

در جنوب شرق منطقه امیری در ارتفاع ۱۹۸۰ متری از سطح دریا آبشار امیری قرار گرفته است. که بیش از ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. دسترسی به آبشار نیاز به ۱ ساعت پیاده‌روی از روستای امیری دارد. آبشار از بالای صخره‌ای بسیار بلند به صورت ۲ پله به پایین می‌ریزد.

حدوداً ۶۵ کیلومتری محور آمل- تهران و پس از تونل وانا، سمت چپ جاده، تابلوی منطقه ییلاقی وانا (امیری) به چشم می‌خورد. که در کنار یک پل قرار دارد. از روی پل که عبور کنید، بلافاصله سمت راست می‌توانید وارد جاده‌ای شوید. که شما را به سوی آبشار شاهان‌دشت می‌برد اما اگر وارد جاده شاهان‌دشت نشده. و جاده امیری را ادامه دهید، وارد منطقه کوهستانی امیری می‌­شوید. که متشکل از ۷ روستا است: وانا، شمس‌آباد، نحر، دینان، آخا، ترا، و حاره. یکی از این روستاها که به وسیله یک پل از جاده اصلی منطقه امیری جدا می‌شود، شمس آباد نامیده می‌شود.

چنانچه وارد جاده این روستا شوید، راهی باریک با شیبی بسیار تند. شما را به سوی خانه‌های روستا و نهایتاً کوه‌های جنوبی این روستا می‌رساند. خانه‌های این روستا عموماً ییلاقی بوده و به دلیل سردسیر بودن منطقه، در زمستان‌ها خالی از سکنه است. شکوفه‌ها اینجا دیرتر باز شده و محصولات دیرتر می‌رسند.

آبشار برجی کلا

آبشار برجی کلا در شهرستان آمل، دره چلاو در روستای برجی کلا واقع شده است. در این منطقه چهار آبشار وجود دارد که آبشارهای اول تا سوم به‌صورت پله‌ای. و عریض و با ارتفاعی در حدود ۷ متر و آبشار. چهارم و در واقع آخرین آبشار حدود ۲۳ متر ارتفاع با حوضچه‌ای نسبتاً بزرگ است.

مسیر دسترسی به منطقه چلاو از مرکز شهرستان آمل به سمت جاده هراز (به سمت استان تهران) ۲۵ کیلومتر بوده که می‌توان. پس از طی این مسافت به‌واسطه پلی در سمت چپ جاده (که به پل منگل معروف است) با پشت سر گذاشتن ۱۵ کیلومتر جاده فرعی به منطقه سرسبز چلاو رسید.

آبشار ناندل

آبشار ناندل در استان مازندران واقع است. آبشار در پایین دست پلی فلری واقع‌شده و از روی صخره‌ای بلند به پایین می‌ریزد. ناندل، روستایی از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران است. این روستا در ارتفاع ۲۳۰۰ متری و مشرف به قله دماوند است.

جاده انشعابی این روستا در کیلومتر ۵۳ جاده‌ی هراز، بین تونل شماره‌ی ۷ و ۸ قرار دارد. در بین ۲ تونل دوراهی سمت غرب جاده قرار گرفته که به روستاهای حاجی دلا، میان‌ده، رزن، کرف و سپس ناندل منتهی می‌شود. که به مجموعه‌ی این روستاها دلارستاق می‌گویند. طول این مسیر در حدود ۱۵ کیلومتر و جاده‌ای خاکی است.

.

.

.

.

.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن logo-final1.png است

خرید و فروش ویلا در شمال و مازندران_(شهرستان آمل)

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.