مجله اینترنتی و وبلاگ جهان سنتر
0

اماكن تاريخی و مذهبی شهرستان آمل

تصویر پیدا نشد !

اماكن تاريخی و مذهبی شهرستان آمل , شهرستان آمل از مناطقی است. كه قدمتی ديرينه در استان مازندران دارد و دارای جاذبه‌های ديدنی طبيعی، تاريخی و مذهبی فراوان است.

 شهرستان آمل در بخش جاذبه توريستی بيشترين اماكن و مناظر ديدنی را در خود جای داده است. و در بين شهرستان‌های استان مازندران مقام نخست را دارا است.

(((((((((((((((((.خرید و فروش ویلا در شمال و مازندران_(شهرستان آمل)))))))))))))))

گنبد «ناصرالحق» و «شمس طبرسی»

گنبد «ناصرالحق» و «شمس طبرسی» دو بنای تاريخی اين شهرستان است. كه در مجاورت يكديگر در حاشيه شهر آمل و در منطقه چاكسر قرار دارد. ساختمان اين دو بنا متعلق به قرن نهم هجری قمری بوده كه «ناصر‌الحق» در سال ۳۰۴ هجری قمری در اين مكان به خاك سپرده شده است و نام اين بنا به نام خود او شهرت يافته و گنبد ديگر متعلق به «شمس طبرسی» از فقها و علمای مشهور آمل است.

امام‌زاده سيد سه تن منتسب به «ميرحيدر آملی»

امام‌زاده سيد سه تن منتسب به «ميرحيدر آملی» يكی ديگر از بناهای تاريخی آمل است كه در محله پايين بازار آمل و در نزديكی گنبد «ناصر‌الحق» و «شمس طبرسی» واقع شده و در نتيجه مرمت‌های مكرر به صورت بنای تازه‌ای در آمده است.
بنای اصلی امام‌زاده متعلق به قرن ششم هجری قمری بوده كه در ادوار مختلف باز‌سازی شده و ساختمان آن شامل برج هشت ضلعی و گنبد هرمی شكل با ارتفاع ۱۲ متر است.

بقعه امام‌زاده «محمد طاهر»

بقعه امام‌زاده «محمد طاهر» كه فرزند امام موسی كاظم (ع) است، در چهار كيلومتری شرقی آمل و در روستايی به همين نام قرار دارد. بدنه اين بنا هشت ضلعی است و گنبدی بر فراز آن تعبيه شده است. اضلاع خارجی بنا مزين به طاق‌نماهای بلند و كم عمق و در قسمت فوقانی بدنه دارای يك رديف مقرنس است. اين بنا دارای دو درب ورودی است و با توجه به كتيبه‌ای كه كنار درب ورودی شمالی آن نسب شده است. معمار آن مولانا «شمس بن نصرالله مطهری» و سازنده آن استاد «علی بن فخرالدين نجار راضی» در سال ۸۹۰ هجری قمری است. سابقاً صندوقی در وسط صحن قرار داشت كه كتيبه بر آن نسب شده بود و بر طبق آن معمار بنا، «امير مرتضی حسينی» در تاريخ ۸۷۵ هجری قمری بوده است.

(((((((((((((((((.خرید و فروش ویلا در شمال و مازندران_(شهرستان آمل)))))))))))))))

امام زاده « عبدالله»

امام زاده « عبدالله» يكی ديگر از زيارتگاه‌های اين شهرستان است. كه در ۱۲ كيلومتری جنوب غربی آمل در دامنه‌های سرسبز شمالی البرز قرار دارد.
ساختمان اصلی امامزاده با معماری بسيار زيبايی در سال ۱۳۴۳ قمری با عظمتی خاص بنا شده است. ودر داخل حرم و بر روی مقبره ضريحی از طلا و نقره به طول ۴۶۳، عرض ۳۷۵ و ارتفاع ۲۷۵ سانتی متر قرار دارد كه به دست هنرمندان اصفهانی ساخته شده و از آثار قديمی اين امام زاده، حوض شفا، و مرقد بی‌بی فاطمه و سقا‌خانه است.

بقعه تاريخی«مير بزرگ»

بقعه تاريخی«مير بزرگ»، يكی از مهم‌ترين بناهای تاريخی مازندران است. كه در عهد سلطنت شاه عباس صفوی در سال ۱۰۲۰ هجری قمری بر روی مدفن امير « قوام الدين مرعشی»، بنيانگذار سلسه مرعشيان مازندران ساخته شده. و در مركز بافت قديمی شهر آمل در سبزه ميدان و در مجاورت مصلی بزرگ نمازجمعه اين شهر قرار دارد.
اين ساختمان از لحاظ ويژگی‌های معماری، گنبد، سردرب‌ها، كاشی‌كاری و كتيبه‌ها، كم نظير است. و با پلانی چهار ضلعی با مساحت ۷۸۱ متر مربع از آجر ساخته شده است.

امام زاده « ابراهيم »

امام زاده « ابراهيم »، در قرن نهم هجری قمری در شهر آمل ساخته شده. كه بنايی مربع شكل با بدنه آجری و گنبد هرمی شكل دارد و در ابتدای بلوار طالب آملی شهرستان آمل قرار گرفته است.
كتيبه‌های زيبايی كه به خط رقاع روی درب صندوق چوبين داخل مرقد حك شده است.نشان از آن دارد كه اين مزار متعلق به «ابومحمد ابراهيم»، از فرزندان امام موسی كاظم (ع) است.

امام زاده «قاسم»

امام زاده «قاسم»، از اماكن مذهبی شهرستان آمل، متعلق به قرن هشتم هجری قمری است. و در محله پايين بازار آمل، در مجاورت بلوار شهيد بهشتی قرار دارد و از لحاظ شكل و پلان، داری ويژگی خاصی است كه آن را درميان بناهای ديگر منحصر به فرد كرده است، به طوری كه نظير آن در مازندران يافت نمی‌شود.

ازديگر آثار تاريخی مذهبی در آمل می‌توان به مسجد «جامع آمل»، مسجد امام «حسن عسگری»، بقعه «شمس آل رسول»، امامزاده «عباس شهنه كلا»، امامزاده «عبدالمناف»، امام زاده «قاسم هشتل»، امامزاده « احمدرضا لاسم»، آرامگاه سيد«حسن ولی»، امام زاده «محمد طاهر»رينه، امام زاده «محمد» و «فضل زيارو» اشاره كرد.

(((((((((((((((((.خرید و فروش ویلا در شمال و مازندران_(شهرستان آمل)))))))))))))))

.

.

.

.

خرید و فروش ویلا در شمال و مازندران_(شهرستان آمل)

اماكن تاريخی و مذهبی شهرستان آمل

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.