مجله اینترنتی و وبلاگ جهان سنتر
0

انواع شومینه در ویلاهای شمال

انواع شومینه در ویلاهای شمال

انواع شومینه در ویلاهای شمال _ شومینه به ویلا ظاهری لوکس و اروپایی می دهد. در اینجا در مورد انواع شومینه هایی که چشم هر بیننده را جلب می کند اطلاعات جامعی آوردم.

جهان سنتر

تاریخچه شومینه

شومینه یا هیمه سوز (زبان پارسی) ساختاری معماری درون دیوار برای نگه‌داشتن آتش و سیستم گرمایشی است که به منظور در گرمادهی، و به خصوص در گذشته به‌منظور پخت‌وپز به کار می‌رفته‌است. آتش در مجمر یا آتش‌دان قرار می‌گیرد؛ گازها و ذرات ناشی از آتش، از طریق دودکش یا لوله‌هایی خارج می‌شوند. شومینه‌ها از امکانات مرکزی خانگی هستند، چراکه شعله‌ها و صدای ترق‌وتروق‌شان آرام‌بخش است، حتی هنگامی که بدان‌ها برای گرما یا پخت‌وپز نیاز نباشد. طاقچهٔ بالای شومینه‌ها کانون توجه دکوراسیون داخلی است.

تعریف شومینه و کاربرد آن

شومینه یکی از انواع سیستم‌های گرمایشی بسیار محبوب و نوستالژیک می‌باشد که کاربرد گسترده‎‌ای برای استفاده در ویلاهای مناطق سردسیر دارد. در زمان گذشته از شومینه برای گرم کردن محیط و پخت و پز استفاده می‌شده است. یکی از ایرادات شومینه‌های قدیمی تولید دود و خاکستر بود. تمیز کردن خاکستر و دور کردن دود از خانه‌ها از دغدغه‌هایی بود که باید برنامه‌ریزی شده و اقدام مناسب برای آن صورت می‌گرفت. اما با گذشت زمان و تغییرات گسترده‌ای که در ساخت سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی ایجاد شد، طراحی و ساخت شومینه‌ها نیز تغییر پیدا کرد و به صورت برقی، گازی و الکلی و غیره ساخته شدند.

کاربرد شومینه در ویلا چیست؟

 1.  گرمادهی
 2. در بعضی مواقع جدا کننده فضای داخلی ویلا
 3. خلق محیطی زیبا و صمیمی
 4. ایجاد دیوار کانونی
 5. علاوه بر محیط داخلی در فضای بیرون و تراس ویلا نیز قابل استفاده می‌باشد.
 6. شومینه‌ها در وسط فضای داخلی به عنوان پارتیشن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای شومینه‌ها چیست؟

شومینه‌ها علاوه بر حرارت دهی هر چند مختصر، فضای داخلی ویلا را زیبا و حسی توام با آرامش از شعله‌های خود به اطرافیان هدیه می‌دهند.

انواع شومینه از لحاظ سبک

شومینه مینیمال

دارای فرم ساده و تنوع رنگ کمی بوده، اشکال شومینه در این سبک بیشتر مستطیلی بدون جزییات و تزیینات اضافه دکوراتیو هستند و سوخت این سبک شومینه‌ها از برق و الکل می‌باشد.

شومینه مینیمال
انواع شومینه در ویلاهای شمال

شومینه کلاسیک

کاور شومینه در سبک کلاسیک و نیوکلاسیک ابزار خور بوده و از جنس سنگ، گچ و چوب است.

شومینه کلاسیک
انواع شومینه در ویلاهای شمال

شومینه مدرن

شومینه مدرن با طراحی متفاوت و خاص می‌تواند. به یک نقطه کانونی خیره کننده در منزل تبدیل شود.

شومینه هیزمی

از قدیمی‌ترین نوع شومینه در منازل است و سوخت آن از چوب می‌باشد. بیشتر در فضای باز، ویلاهای روستیک یا طبیعت گرا و خانه‌های ییلاقی شمال مورد استفاده قرار می‌گیرد. که با صدای سوختن چوب حس آرامش بخشی را القا می‌کند و در بیشتر خانه‌های روستایی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

از مزایای آن می‌توان به استفاده راحت و کاربردی در منازل که بیشتر ویلاهای روستیک و خانه‌های روستایی برای پخت غذا، کباب کردن و … مورد استفاده قرار دارد نام برد، البته حس و حال شمال به شومینه هیزمی و دور آتش طبیعی نشستن است که خاصیت پزشکی نیز دارد.

شومینه هیزمی
انواع شومینه در ویلاهای شمال

شومینه سنگی

جنس شومینه سنگی همان طور که از نامش پیداست از سنگ تشکیل شده و بسته به طرح و سبک ویلا به دو نوع مدرن و کلاسیک قابل اجراست. 
سنگ چون مقاوم بوده و دوام زیادی دارد نیاز به بازسازی و مرمت نداشته، از این رو شومینه‌های سنگی را جزو شومینه‌هایی با عمر بالا معرفی می‌کنند.
می‌توان از شومینه سنگی با سوخت چوب یا گاز در ویلا برای گرمایش فضای داخلی استفاده نمود.

شومینه سنگی 1
انواع شومینه در ویلاهای شمال

شومینه چدنی

نوعی از شومینه کاربردی در ویلاهای کلاسیک که از جنس چدن است، این شومینه به شومینه فرانسوی نیز معروف است که در آن می‌توان از گاز، برق، هیزم نیز استفاده کرد.
البته شومینه چدنی نیز مانند شومینه سنگی به دو صورت کلاسیک و مدرن قابل طراحی و اجرا نسبت به سبک ویلا می‌باشد.

شومینه چدنی 1
انواع شومینه در ویلاهای شمال

شومینه معلق

شومینه معلق نوعی از شومینه مدرن است. که امروزه در ویلاهای مدرن بیشتر به چشم می‌خورد و به صورت معلق بدون این که جلوی دید را بگیرد به سقف یا دیوار متصل می‌شود.
شومینه معلق که به شومینه آویزان نیز شناخته می‌شود. بیشتر به شکل گرد و نیم دایره از جنس فلز و فولاد ساخته و فضای کمی را اشغال می‌کند. شومینه معلق به دلیل غیر منتظره بودن، فضای داخلی و نشیمن ویلا را بسیار زیبا و چشم‌گیر می‌کند. شومینه معلق در اشکال زیبا و با سوخت گازی و هیزمی بیشتر در منازل و ویلاهای لوکس شمال کاربرد زینتی و حرارتی دارد.

شومینه معلق 2
انواع شومینه در ویلاهای شمال

میتوانید برای اطلاعات بیشتر و کامل تر به جهان سنتر همراه باشید.

نشانی: مازندران، آمل، محله فضل الله نوری-کوچه فرهنگ 9-خیابان 20 متری فرهنگیان-پلاک 130

تلفن رسیدگی به شکایات: 09129309353

کدپستی : 4616946341

ایمیل : info @ jahancenter.com

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.