مجله اینترنتی و وبلاگ جهان سنتر
0

معرفی شهرستان کلاردشت

معرفی شهرستان کلاردشت

شهرستان کلاردشت یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران است. این شهرستان شامل دو شهر کلاردشت ومرزن آباد است و مرکز این شهرستان، شهر کلاردشت است. این شهرستان از شرق به شهرستان نور و شهرستان نوشهر،از غرب به شهرستان تنکابن و از شمال به شهرستان چالوس و شهرستان عباس‌آباد و از جنوب به استان البرز متصل است.

تبدیل بخش به شهرستان

معرفی شهرستان کلاردشت – هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (۱۳) قانون تعارف و ضوابط کشوری مصوب ۱۳۶۲، تبدیل بخش کلاردشت در استان مازندران به مرکزیت شهر حسن کیف به شهرستان را تصویب کرد.[۴]

رئیس شورای شهرستان چالوس از ارتقاء بخش کلاردشت به شهرستان خبر داد. جعفر رستمی فر در گفتگو با ایرنا گفت: هیئت وزیران در جلسه مورخه ۱۳۹۱/۱۲/۲۰ بنا به پیشنهاد شماره ۱۰۷۵۳۲/۴۲/۴/۱ مورخ ۱۳۸۹/۷/۱۷ وزارت کشور و به استناد ماده(۱۳) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری- مصوب ۱۳۶۲- بخش کلاردشت در استان مازندران به شهرستان ارتقاء داد. شهرستان بیش از ۵۰ هزار نفری کلاردشت از توابع شهرستان چالوس است.

بخش‌ها

شهرستان کلاردشت دارای یک شهر و دو دهستان است.

 • بخش مرکزی شهرستان کلاردشت
 • دهستان‌ها:
  • دهستان کلاردشت شرقی
  • دهستان کلاردشت غربی
 • شهرها:
  • حسن کیف

جغرافیای کلاردشت

معرفی شهرستان کلاردشت – کلاردشت در گذشته کلار خوانده می‌شد.کلار نام شهر و قلعه‌ای باستانی در محدودهٔ کلاردشت امروزی بود. کلمهٔ کلار نیز آنگونه که در فرهنگ فارسی آمده، و به فتح «ک» به معنی غوک و وزغ می‌باشد. اینکه چرا نام کلار بر این منطقه نهاده‌اند، یک احتمال آن است که در این دشت زمین‌های باتلاقی وسیعی وجود دارد .که اصطلاحاً «لش» نامیده می‌شود

و این زمین‌ها محل تجمع و تراکم انواع غوک و وزغ می‌باشد. چه‌بسا در گذشته وسعت چنین زمین‌هایی بیشتر بوده. و این محدوده مملو از جانوران مزبور بوده‌است. و نام دشت به این سبب به کلار و بعدها کلاردشت شهرت یافته‌است. کلاردشت به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ۳۶ درجه و ۲۹ دقیقه عرض شمالی و۵۱ درجه .و ۶ دقیقه طول شرقی واقع شده‌است.

شهرستان کلاردشت در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده. و با وسعتی در حدود ۱۵۰۹ کیلومتر مربع، در غرب استان مازندران واقع است. و مرکز آن شهر حسن کیف می‌باشد. جنوب کلاردشت از قلهٔ تخت سلیمان تا گردنهٔ کندوان .در جادهٔ چالوس – کرج به خط الراس اصلی البرز محدود می‌شود .و در واقع با نواحی کوهستانی تابع شهرستان کرج هم‌جوار است.

رود چالوس در شرق، کلاردشت را از کجور در شهرستان نوشهر متمایز می‌کند. مرزهای شمالی این منطقه به نواحی شهرستان عباس آباد و شهرستان چالوس و غربی آن .به نواحی تابع شهرستان تنکابن محدود می‌شود. که حد فاصل دو واحد متمایز را منطقه‌ای با جنگل‌های انبوه و سرسبز در بر می‌گیرد.

جمعیت

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، ۲۳٬۶۴۸ نفر بوده که متشکل از ۸۰۶۷ خانوار است

جاذبه های گردشگری کلاردشت

جاده کلاردشت-عباس آباد

جاده کلاردشت عباس آباد از مکان ‌های دیدنی استان مازندران است. راه عباس آباد را در پیش‌ بگیرید، جاده جنگلی این مسیر، آنقدر زیبا است که حتما روزی دوباره به اینجا بیایید. حواستان به زیبایی‌ها که هست، در مسیر ازگیل، ولیک، انار، عشقه، تمشک، آلوچه (گوجه وحشی) را هم از دست ندهید.

معرفی شهرستان کلاردشت
معرفی شهرستان کلاردشت

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت، نام یک دریاچه آب شیرین در استان مازندران است .که در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق منطقه ییلاقی کلاردشت قرار دارد. این دریاچه کوهستانی با چشم‌اندازی بی‌بدیل. و سحرانگیز، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی استان مازندران به شمار می‌‌آید و هر سال، میزبان صدها گردشگر محلی و مسافر از شهرهای دیگر است.

دریاچه ولشت که یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین کشور ایران محسوب می‌شود. در ارتفاع ۹۳۵ متری از سطح دریا قرار دارد و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم کرده است.به طوری که گونه‌های گیاهی و جانوری بسیاری در این دریاچه و اطراف آن زندگی می‌کنند. متاسفانه حضور گردشگران بدون نظارت نهادهای مربوط در طول سال‌های اخیر، این دریاچه آسیب‌پذیر و اکوسیستم طبیعی آن را دستخوش تغییرات نامطلوبی کرده است.که زندگی برخی جانوران و آبزیان را تهدید می‌کند.

ماهیگیری، شنا، قایق سواری، دوچرخه سواری و پیاده روی در اطراف دریاچه و تماشای زیبایی‌های طبیعی کوهستان از جمله تفریحاتی هستند که در منطقه دریاچه ولشت وجود دارند. سفر به دریاچه ولشت در تمام فصول سال، سفری لذت‌بخش و فراموش‌نشدنی است؛ البته بهتر است در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید. دو مسیر دسترسی به این دریاچه زیبا وجود دارد و شما می‌توانید با گذر از جاده آسفالته و یک جاده خاکی به آن برسید.

معرفی شهرستان کلاردشت

معرفی شهرستان کلاردشت
معرفی شهرستان کلاردشت

مرداب دیوک

مرداب دیوک، یکی از مرداب‌های وهم‌انگیز ایران است که در استان مازندران قرار دارد و از جمله جاهای دیدنی کلاردشت به شمار می‌آید. دریوک در مسیر جنگلی و در میان درختان پرشاخ‌وبرگ و انبوه کلاردشت قرار گرفته است و با کمی ‌پیاده‌روی می‌توانید به آن برسید. ضمن اینکه از هوای جنگل و صدای پرندگان لذت می‌برید، منظره‌ی اعجاب‌انگیز مرداب جلوی چشم‌تان نمایان می‌شود.

مرداب دیوک تا حدودی ناشناخته است و همین موضوع جذابیت سفر به این منطقه را دوچندان می‌کند. با کجارو همراه باشید تا از این شگفتی طبیعی زیبا بیشتر به شما بگوییم.

معرفی شهرستان کلاردشت

روستا وآبشار هریجان

هریجان یکی از مناطق خوش آب و هوا در استان مازندران و از جاهای دیدنی کلاردشت است که پایتخت‌نشینان با چند ساعت رانندگی می‌توانند یک آخر هفته خوب را پشت سر بگذارند و تا پای آبشار بلندش که حدود ۸۰ متر ارتفاع دارد، بالا بروند.

چاده چالوس برای همه نامی آشناست اما شاید فکرش را هم نکنید که تقریباً تمام فرعی‌های جاده چالوس، هرکدام به منطقه‌ای دیدنی بسیار بکر و دست نخورده منتهی می‌شوند. یکی از این مناطق دیدنی، روستای «هریجان» است که آبشاری بلند دارد و با کمتر از ۱۰ کیلومتر فاصله از جاده چالوس و پیچ‌های مختلف، شما را به یک طبیعت بکر و آرام می‌رساند.

این روستا زمانی پرجمعیت بود اما امروز فقط انگشت‌شمار خانواده‌های کهن‌سال در آن باقی مانده‌اند، هرچند با شناخته‌تر شدن این منطقه زیبای طبیعی، بعضی از مالکان و ساکنان قدیمی هم هوای ییلاق قدیمی به سرشان زده و مدتی را در روستای خوش آب و هوای اجدادی می‌گذرانند.

معرفی شهرستان کلاردشت
معرفی شهرستان کلاردشت

کاخ اجابت

کاخ اجابت در دوره سلطنت پهلوی، در روستای اجابت از توابع بخش کلاردشت ساخته شده است. امروزه از دیدنی های کلاردشت محسوب می‌شود. این کاخ که در محلی مشرف بر منطقه کلاردشت بنا شده است. تزئینات و گچ‌بری‌هایی زیبا به شیوه معماری بناهای اروپایی دارد. محوطه این کاخ بسیار زیباست و در داخل آن لوسترهایی نفیس و گران‌قیمت آویزان است. حیاط کاخ پوشیده از درختان سرو سرسبز است که در حال حاضر به عنوان استراحتگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معرفی شهرستان کلاردشت

جاذبه های شهری کلاردشت

معرفی شهرستان کلاردشت -از جاذبه های شهری کلاردشت می توان به بازار ترکمن ها،مرکز خرید الماس،مجتمع تجاری لیوسان،رستوران قشقایی،بازار بزرگ سوغات صنایع دستی شمال و رستوران قصر طلایی اشاره کرد

هتل ها و بومگردی ها

از اقامتگاه های کلاردشت می توان به متل باران،متل پارسیان،هتل آپارتمان تخت جمشید،مجتمع اقامتی-ویلایی وشن، مجتمع اقامتی-ویلایی شهرک کلاردشت1 و2 اشاره کرد

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.